NL-8215C
1080P Waterproof Mini Motorized Camera with Auto Shutter Reverse Camera
This NEWLM Mini Vehicle Motorized rearview Camera with Auto Shutter especially suits for use in bad environment like sandy or heavily snowy place. View more high definition auto backup cameras. etc. With the great R&D support, we also offer ODM & OEM services; please kindly contact for details.
Description
Model: NL-8215C
Special Features/Key Specifications:
1080P high definition
IP69K waterproof
Wide lens viewing angle: 120°/140°
With auto shutter for better protection of lens, suit to use in bad environment such as sandy or heavily snowy weather
Video input format:720P&1080P HD 25/30Fps PAL/NTSC
Lux:0.01 LUX (8LED)
IR cut Day and night switch
Wide power supply: DC 12V/DC10-32V
Anti-vibration: ISO 16750-3 2012 (10G)
Working temperature: -20ºC ~ +75ºC(RH95% Max.)
Storage Temperature(Deg. C):-30~+85 ºC (RH95% Max.)
Color: Silver white is available
Mirror / Normal image
| Images Device | 1/2.9″ or 1/3″ CMOS |
| Frame Rate | 25 fps/ 30 fps |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Pixel Size | 2.8μm x 2.8μm |
| Scanning System | Progressive Scanning |
| Sync. System | Internal |
| Resolution | 1080P |
| Video Output | 1.0Vp-p, 75Ohm |
| Gamma Consumption | 0.45 |
| AGC | Auto |
| Signal to Noise Ratio | Better than 52dB |
| White Balance | Auto |
| Electronic Shutter | 1/30(1/25)~1/50,000 Seconds |
| BLC | Auto |
| Operating Temp. & humidity | –20℃~ 75℃, RH95%MAX. |
| Storage Temp. & humidity | –30℃~ 85℃, RH95%MAX. |
| Power Supply | DC12V ( DC24V is optional) |
| Waterproof Rating | IP69K |
| Viewing Angle | 120°/140° |
| Audio | Microphone(optional) |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux (with 8LED IR) |
| Night Vision Distance | 8~20m |
| Image Mode | Mirror/Normal |







