NL-8211C
1080P IP67 Waterproof Dual lens reverse Camera
NEWLM supplies the best vehicle reverse cameras with dual lens featuring 1080P high definition, IP67 waterproof, night vision, 120° lens viewing angle,etc. With the great R&D support, we also offer ODM & OEM services; please kindly contact for details.
Description
Model: NL-8211C
Special Features/Key Specifications:
1080P high definition
IP67 waterproof’
Dual lens Reverse camera
Wide lens viewing angle: 120°
Video input format:720P&960P&1080P HD 25/30Fps PAL/NTSC
Lux:0.01 LUX
IR cut Day and night switch
Power supply: DC 12V±1
Anti-vibration: ISO 16750-3 2012 (5.9G)
Working temperature: -20ºC ~ +75ºC(RH95% Max.)
Storage Temperature:-30~+85ºC(RH95% Max.)
Mirror / Normal image
| Images Device | 1/2.9″ or 1/3″ CMOS |
| Frame Rate | 25 fps/ 30 fps |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Pixel Size | 2.8μm x 2.8μm |
| Scanning System | Progressive Scanning |
| Sync. System | Internal |
| Resolution | 1080P |
| Video Output | 1.0Vp-p, 75Ohm |
| Gamma Consumption | 0.45 |
| AGC | Auto |
| Signal to Noise Ratio | Better than 52dB |
| White Balance | Auto |
| Electronic Shutter | 1/30(1/25)~1/50,000 Seconds |
| BLC | Auto |
| Operating Temp. & humidity | –20℃~ 75℃, RH95%MAX. |
| Storage Temp. & humidity | –30℃~ 85℃, RH95%MAX. |
| Power Supply | DC12V±1 |
| Waterproof Rating | IP67K |
| Viewing Angle | 120° |
| Audio | Microphone(optional) |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux (with 8LED IR) |
| Night Vision Distance | 5~10m |
| Image Mode | Mirror/Normal |





