NL-8088C
1080P IP69K Waterproof Vehicle Rearview Camera
NEWLM supplies the best vehicle rearview cameras featuring 1080P high definition, IP69K waterproof, night vision, 140° lens viewing angle,etc. With the great R&D support, we also offer ODM & OEM services; please kindly contact for details.
Description
Model: NL-8088C
Special Features/Key Specifications:
1080P high definition
IP69K waterproof
Wide lens viewing angle: 140°
Video input format:720P&1080P HD 25/30Fps PAL/NTSC
Lux:0.01 LUX (8LED)
IR cut Day and night switch
Power supply: DC 12V( DC24V is optional)
Anti-vibration: ISO 16750-3 2012 (5.9G)
Working temperature: -20ºC ~ +75ºC(RH95% Max.)
Storage Temperature(Deg. C):-30~+85ºC(RH95% Max.)
Mirror / Normal image
| Images Device | 1/2.9″ or 1/3″ CMOS |
| Frame Rate | 25 fps/ 30 fps |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Pixel Size | 2.8μm x 2.8μm |
| Scanning System | Progressive Scanning |
| Sync. System | Internal |
| Resolution | 1080P |
| Video Output | 1.0Vp-p, 75Ohm |
| Gamma Consumption | 0.45 |
| AGC | Auto |
| Signal to Noise Ratio | Better than 52dB |
| White Balance | Auto |
| Electronic Shutter | 1/30(1/25)~1/50,000 Seconds |
| BLC | Auto |
| Operating Temp. & humidity | –20℃~ 75℃, RH95%MAX. |
| Storage Temp. & humidity | –30℃~ 85℃, RH95%MAX. |
| Power Supply | DC12V ( DC24V is optional) |
| Waterproof Rating | IP69K |
| Viewing Angle | 140° |
| Audio | Microphone(optional) |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux (with 8LED IR) |
| Night Vision Distance | 3~5m |
| Image Mode | Mirror/Normal |





