NL-850C
1080P 304 Stainless Steel Explosion-Proof Vehicle Surveillance Camera
NEWLM supplies 1080P Waterproof and Explosion-Proof Stainless Steel Metal Camera, employs a 304 stainless steel material housing, with a waterproof rating of IP69K, applicable to high-risk environments such as coal mine, chemical plants, oil and gas areas containing combustible gases or dust, used to ensure safety monitoring of vehicles in flammable and explosive scenarios.
Description
Model: NL-850C
Special Features/Key Specifications:
1080P high definition
IP69K waterproof
Wide lens viewing angle: 120°
Video input format:720P&1080P HD 25/30Fps PAL/NTSC
Lux:0.01 LUX (8LED)
IR cut Day and night switch
power supply: DC 12V( DC24V is optional)
Anti-vibration: ISO 16750-3 2012 (5.9G)
Working temperature: -20ºC ~ +85ºC(RH95% Max.)
Storage Temperature(Deg. C):-30~+90ºC(RH95% Max.)
Mirror / Normal image
| Images Device | 1/2.9″ or 1/3″ CMOS |
| Frame Rate | 25 fps/ 30 fps |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Pixel Size | 2.8μm x 2.8μm |
| Scanning System | Progressive Scanning |
| Sync. System | Internal |
| Resolution | 1080P |
| Video Output | 1.0Vp-p, 75Ohm |
| Gamma Consumption | 0.45 |
| AGC | Auto |
| Signal to Noise Ratio | Better than 52dB |
| White Balance | Auto |
| Electronic Shutter | 1/30(1/25)~1/50,000 Seconds |
| BLC | Auto |
| Operating Temp. & humidity | –20℃~ 85℃, RH95%MAX. |
| Storage Temp. & humidity | –30℃~ 90℃, RH95%MAX. |
| Power Supply | DC12V |
| Waterproof Rating | IP69K |
| Viewing Angle | 120° |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux (with IR) |
| Image Mode | Mirror/Normal |





